Temelsiz Oluşturulan Gökdelenler

6 senedir online satış sektörünün içinde biri olarak ahkam kesmeye muktedir görüyorum kendimi.

Online alışverişin önemi, perakende içerisinde oranı, müşterilerin alışveriş deneyimlerinin değişmesi konuları ile ilgili olmayacak söyleyeceklerim. Tamamen işin mutfağında yaşanan gerçeklerle ilgili olacak.

Temel Süreçler

Bir online satış site kurmaya karar verdiğinizde elinizde olması gereken tek şey stok. Satacak bir malınız yoksa sırf trende uymak için bu maliyetli işin içine girmek gerçekten bir hayal olacaktır. Tedarikçiler üzerinden kurulacak yapı  taşıma suyu ile değirmen çevirmeye çalışmakla eşdeğer olacaktır.

Eğer yenilenen ve yeterli bir stoğunuz var ise atmanız gereken ikinci adım müşterileri davet edeceğiniz bir dükkan oluşturmak. Online Satış operasyonunun en basit adımıdır o dükkanı oluşturmak. Yapmanız gereken şey milyonlarca seçenek içerisinden sadece birini seçmektir. Bu kadar basittir. Günlerce beyin fırtınası yapmanıza, seçenekler arasında karşılaştırma yapmanız boşa vakit kaybıdır. Günün sonunda hepsinin 3 sayfadan oluştuğunu anlayacaksınız. Vitrin, Ürün ve Ödeme sayfaları. İçerde ise, Sipariş, Ürün, Müşteri yönetimi sayfaları. Hepsi birer mühendislik harikası olarak sunulan yazılımların temeli bu.

Milyonlarca seçenek arasından bir tanesini seçtikten sonra işiniz artık müşteriyi içeriye çekmek için çeşitli şaklabanlıklar, türlü türlü çakallıklar yapmak olacak. En doğru tabiri budur.

Uzaya Üs Kuruyoruz

3 adımdan oluşan temel süreçleri başarıyla geçtikten sonra artık uzaya üssü kurmaya başlıyoruz. Daha ortada müşteri memnuniyetini artıracak yapı yok iken, müşteriye ürününü ezilmeden büzülmeden ulaştıracak bir yapı yok iken , tonlarca para harcamaya başlıyoruz. Gerçekten uzaya üs kuruyoruz.

Sitenin alt yapısına ve üst yapısına 10 kat 30 daire dikilecek para harcıyoruz. Müşteri bulmak için dijitalleşen dünyanın olur olmaz tüm nimetlerinden faydalanıp oraya da aynı paraları harcıyoruz. Etrafta mühendisler yeni yeni cin fikirlerle dolaşıyor sırf o dükkanın müşteri sayısını bir anda milyona çıkarmak için. Uzay üssüne yatırım yapmaya devam. Evet günün birinde o mühendis kafalar sizi istediğiniz yerlere ulaştırıyor. Siz bir uzay üssü kurduğunuz için mutlu mesut ortalarda dolaşıyorsunuz. Herkes happy.

Yarım bırakılan alanlar

Tüm bunlar yaşanırken temelde yarım bırakılan alanları kimse farketmiyor. İlk atlanılan nokta ürün. O websitesi sizin ürününüz değil. Sattığınız mal sizin değerli parçanız, ona siteye gösterdiğinizden çok fazla özen göstermelisiniz. Açıklamaya, anlatmaya gerek duyulan ürünleri başıboş bıraktığınızda sadece birer resimden ibaret oluyorlar.

Müşteri yoksa site ve ürün anlam ifade etmeyeceğine göre Ürününüz kadar değer vermelisiniz müşterinize. En iyi reklam o müşterinin mutluluk seviyesidir. Hep en mutlu müşterilere sahip olmak adına var gücünüzle çalışın. Müşterinizi o kadar mutlu edin ki sizden sadece bir ürün almakla kalmasın sanki hayatın sırrını da paylaşıyormuşsunuz gibi baksın size. O sizi dünyanın geri kalanına tanıtacak kişidir. Mutsuz müşterilerden oluşan bir topluluğun ne kadar tehlikeli olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Mutsuz insanlardan kastım tam olarak bu kişi .

Gerçekler

Hiçbir kargo firması internet satışına özel çözümler üretmiyorken, doğru düzgün entegrasyonlar yokken, reklam maliyetleri hala inanılmaz seviyedeyken kalıcı şeyler inşaa etmek ne kadar mantıklı olur diye bir düşünün. Bu saydıklarımda belli bir noktaya gelmeden, mühendislik harikaları yazılımlar olsa kaç yazar.

Mutsuz müşteriler, kaybolan kargolar, doğru bir şekilde güncellenmeyen ürünler, açıklaması olmayan, resmi ile gerçeği birbirini tutmayan ürünler bu işin çöplüğü olmaya devam edecek ve bu çöplüğü temizlemeden önüne ikiz kuleleri değil burj dubai kursanız arkadaki çöplük kokmaya devam edecek.

Basit garantidir. Sistem candır. Mühendislik kremadır. Tat vermez görüntü katar.

Cheers!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright Samedus 2017