Kategoriler
Ahkam

E-ticaret Yazılımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret dünyası gün geçtikçe büyüyor ve koca bir çöplüğe doğru ilerliyor. Durum böyle olunca E-ticaret Yazılımı artık her tarafta karşımıza çıkıyor. Orta düzey kod bilgisine sahip kişiler hemen bir ufak şirket kurup hatta bazen şirket bile kurmadan freelance olarak bu alana el atıyor.

Peki E-ticaret yazılımı yapmak bu kadar kolay mı ? Evet aslında kolay ama asıl zor olan şey sürdürülebilir bir e-ticaret yazılımı yapmak. Bizim bugün anlatacağımız konu, e-ticaret yazılımı yapmaktan çok e-ticaret yazılımı seçimini yapacak firmalar veya kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar olacak.

E-ticaret Yazılımı Dünyası

E-ticaret yazılımı dünyası tam olarak şöyle bir görüntüye sahip bugün için.

e-ticaret yazılımı, e-ticaret, samedus, akihabara

İşte bu görüntüdeki gibi bir dünya ile karşılaşıyorsunuz adım attığınız ilk anda. Her tarafta ışıklı ışıklı tabelalar, entegrasyonlar havalarda uçuşuyor. Fiyatlar noktasında da yine bu görüntüdeki gibi bir durum var. E-ticaret yazılımı yapan bir firma anahtar teslim bir projeyi iki günlük akşam yemeği fiyatına yaparken, bir diğer firma ise bir haftalık miami tatiline yapıyor bu işlemi. Peki arada ne gibi farklar var ?

İstekler, Hayaller, Arzular ve Gerçekler

E-ticaret projesine adım atan firmanın istekleri “5 yıl sonra amazon.com ile yarışacak bir internet sitesi ve alt yapı istiyorum” noktasındadır. Bu nokta aslında hedef olarak çok güzel görünse de pratikte uzayıp giden projeler, bitmeyen entegrasyonlar, artan maliyetler olarak geri dönüyor.

İşte bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk madde ortaya çıkıyor. Gerçekçi olup hedeflerini o şekilde belirlemek gerekiyor. E-ticaretin matematiğini ve temel yapısını göz ardı etmeden yola çıkmak en doğru olabilecek yöntemdir.

E-ticaretin temelinde 3 adım vardır. Gerisinde kalan tüm şeyler birer süsten ibarettir. 1. adım siparişin en hızlı şekilde verilmesini sağlayacak siteyi kur. 2. adım aldığın siparişi en hızlı ve doğru bir şekilde müşteriye ulaştır. 3. müşteriye ulaşan siparişi ile ilgili yaşanabilecek tüm sorunlarda anında yanında ol. Bu üç adımı başarıyla gerçekleştirdikten sonrası veya öncesi gerçekten süs.

Karar Aşaması

Hedeflerinizi belirlediniz ve yukarıda belirttiğim 3 maddeyi göz önünde bulundurup harekete geçtiniz. Artık bir karar vermeniz gerekiyor ki sistem kurulsun ve süreç başlasın ve e-ticaret dünyasına sizde adım atın.

Tekrar Akihabaraya benzeyen dünyanın içerisine daldınız ve aralarından eleme yapacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken noktaları madde madde şöyle özetleyebiliriz.

  • Dünyanın nerdeyse tüm yazılımları ile partnerliği olan ve bunu size gösteren firmalardan uzak durmanız gerekmektedir. (cisco, oracle, sap, microsoft, bla. bla. bla.)
  • Ofislerini ülkenin en güzide gökdelenlerine konumlamış veya bu iş için sait halim paşa yalısı ayarında bir mekan kiralamış firmaları da eleyin. Gün sonunda o kiralar sizden çıkacak.
  • Binlerce referans sahibi firmalardan sakının, eleyin demiyorum çünkü o firmalar işini iyi yapmasalar o kadar firmaya referans olamazlardı. Ama aynı zamanda bu kadar siteye referans olmaları çokluğun olduğu yerde neyin olabileceğini konusunda şüphe uyandırıyor.
  • Freelance iş yapan kişilerden eğer babanızın oğlu değilse uzak durun. E-ticaret dakikalık periyotlarda kalbi atan bir organizma. destek olmadığında ölür.
  • Son olarak websitelerini gezerken bile zorlandığınız firmaları da eleyin. Kelin ilacı olsa deyimi aklınıza gelsin.

Bu elemelerden sonra sayı baya azalacak. Sonrasında görüşme süreçlerini kendinizi anlatma, onları dinleme, bütçeler, fiyatlar derken en uygun olduğunu düşündüğünüz firmayla yola devam edeceksiniz.

E-ticaret Yazılımı Kararı ve Ötesi

Asıl askerliğin başladığı nokta burası. Toplantılar yaptınız e-ticaret yazılım firması ile anlaştınız ve proje başladı. işte bu noktada seçim yaptığınız firmadan çok top sizde oluyor. Siz ne isterseniz firma onu yapmaya programlı olduğu için. tüm planlarınızın hazır ve nazır olması gerekiyor. Eğer değilse seneler önce açılmış bir avm içerisinde sadece tabelası olan ve içerisi bomboş duran dükkanlardan bir farkı kalmaz.

e-ticaret yazılımı, terk edilmiş mağaza, samedus

Böyle bir görüntü ile karşılaşmak istemiyorsanız tüm planlarınızı ve hazırlıklarınızı e-ticaret yazılımı seçiminden önce yapın ve o seçimi yaparken elinizde beş benzemezle masaya oturup kaybetmeyin.

Cheers!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir