Kategoriler
Ahkam

Bende Influencer Olacağım !

Üniversite tezim Sanal Cemaatler ve İnternetin sosyal yaşam üzerindeki etkileriydi. O dönemde hayal ettiklerim bugünlerde olanlar gibi değildi. Sanal cemaatlerin dünya üzerinde herşeyi değiştirebileceğine inancım vardı. Öyle de oldu zaten. Rejimlerin değişmesine sebep oldular.

Bugün geldiğimiz noktada benim 2008 yılında hazırlarken hayal ettiğim cemaatler yine aynı şekilde devam ediyor fakat aradan geçen zamanda yeni bir iş kolu türedi bu cemaatler içinde. İşte onlar Influencer denilen, para karşılığında ürün tanıtan ve reklam yapan insanlar.

Influencer kitle bugün çok popüler ve çok fazla. Sebebi ise çok basit. Dün radyoda, dergide gazetede reklam popülerdi. Sonrasında televizyonda. Sonra internette ve en sonunda Instagramda.

Peki neden influencer olmak istiyorum. Çünkü dünyanın en karlı işi olabilir. Aslında klasik iş tanımına fazlasıyla uyuyor fakat kazanılan para ile verilen emek ve üretilen fayda arasında çok ölçüsüz bir oran var. Influencer denilen kişi “bir şekilde” fazlaca insan tarafından takip edildikten sonra, zaten satması çok muhtemel ürün veya hizmeti tanıtarak reklam payını alıyor. Çok manasız.

Bir gün böyle bir meslek ortadan kalkacağı için çok dert etmemek gerektiğini elbet biliyoruz. Ama yine de bu insanların varlığı bile beni rahatsız ediyor. Koskoca reklam sektörünün veya markaların bulduğu yegane çözüm bu olamaz. Binlerce yöntem varken neden iş “100 numaralı adam” karakterleri üzerinden ilerliyor. Yeri gelmişken hatırlatayım gerçek Influencer hikayesi işte tam olarak burada. Tekrar izlemekte fayda var.

https://www.youtube.com/watch?v=Z7oLqdR2zIA

Eyy “100 numaralı adam” Bir gün devrin bitecek. O zamana kadar kazandıklarını yatır bir yerlere. Çünkü inan sonrasında büyük bir boşluğa düşeceksin.
Cheers!!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir